Pareizi izvēlētas riepas saudzē augsni un paaugstina darba ražīgumu

Ultraflex_technology_11.jpg - Tyres featuring Michelin’s Ultraflex technology include XeoBibs and AxioBibs – designed for use on tractors, CerexBibs – fitted on combine harvesters and SprayBibs – for self-propelled sprayers.

Lauksaimniecības tehnika augsnē (īpaši irdenā vai mitrā) var iegrimt ļoti dziļi. Rezultātā rodas sablīvējumi, kas samazina gaisa un ūdens cirkulāciju, pasliktinot kopējo augsnes kvalitāti. Tas negatīvi ietekmē arī gaidāmās ražas apjomu. Lai no tā izvairītos, svarīgi lauksaimniecības tehniku aprīkot ar iespējami kvalitatīvām riepām, kas nodrošina vienmērīgu slodzes sadalījumu.

Izvēloties riepas, svarīgi pievērst uzmanību to ražošanā izmantotajām tehnoloģijām. Viens no jaunākajiem risinājumiem ir MICHELIN Ultraflex tehnoloģija. Kur šeit ir noslēpums? Tā kā karkasa sānu sienas ir ļoti izturīgas, tās var daudz vairāk izliekties. Rezultātā riepas var noturēt ļoti lielu svaru ar zemāku riepas spiedienu un neatkarīgi no darba ātruma. Korpusa lokanā struktūra nodrošina riepai lielāku atbalsta laukumu, kas palielina riepu saķeres rādītājus. Līdz ar to tiek ietaupīts ne tikai laiks un degviela, bet arī saudzēta augsne un paaugstināts ražīgums.

Riepas, kas izgatavotas ar šo tehnoloģiju, ir pieejamas visai lauksaimniecības tehnikai, kas tiek izmantota audzēšanas ciklā.

Traktoriem ar jaudu no 80 līdz 220 ZS – MICHELIN XeoBib
MICHELIN XeoBib ar Ultraflex tehnoloģiju uzlabo traktora efektivitātes rādītājus un palīdz aizsargāt augsni. Šīs riepas palīdz samazināt degvielas patēriņu uz lauka, kā arī paaugstina komfortu braukšanas laikā.

Ražas novākšanas tehnikai – MICHELIN CerexBib
Novācot ražu, nav iespējams izvēlēties laikapstākļus, taču var piemeklēt darbam piemērotas riepas. MICHELIN CerexBib garantē optimālu saķeri pat sarežģītos darba apstākļos, turklāt ļauj vieglāk transportēt ražas novākšanas kombainus.

Traktoriem ar jaudu virs 250 ZS – MICHELIN AxioBib
MICHELIN AxioBib riepas paredzētas ļoti jaudīgiem traktoriem, kas nodrošina maksimālus saķeres rādītājus, vienlaikus nenodarot kaitējumu augsnei. Šīm riepām ir ļoti augsta kravnesība pat ar zemu riepas spiedienu, kā arī augsts komforta līmenis braukšanas laikā.

Miglotājiem – MICHELIN SprayBib
MICHELIN SprayBib ievērojami samazina izbrauktas sliedes un augsnes sablietēšanos. Riepas galvenokārt paredzētas augstas veiktspējas miglotājiem. Michelin SprayBib ir ilgāks kalpošanas laiks, turklāt tās nodrošina ļoti augstu komforta līmeni braukšanas laikā.

Svarīgākais:
• Izvēloties riepas, vispirms jāparedz, kādiem darbiem tehnika tiks izmantotas. Augsnes pirmapstrādei ir nepieciešama laba saķere un vilkme gan vagā, gan ārpus tās. Virsmas apstrādei nepieciešamas riepas ar labu saķeri un virsmu saudzējošām īpašībām, savukārt pēcapstrādei – specifiska izmēra riepas ar zemāku spiedienu. Ražas novākšanas laikā tehnikai ir nepieciešama laba saķere ar slīpām virsmām un liela kravnesība pie zema spiediena uz zemi. Savukārt darbam uz lauka jāizvēlas riepas, kam ir lielāka noturība pret nodilumu, bojājumiem, un kas spēj izturēt lielu slodzi.
• Ja nepieciešams saudzēt virsmu, piemērotākas būs platākas riepas.
• Spiediens pareizi izvēlētai riepai efektīvam darbam un degvielas patēriņam ir apmēram viens bārs.
• Zemes spiediens ir riepu spiediena un korpusa faktora aptuvenā summa (parasti 2psi kvalitatīvai radiālajai riepai). Riteņu slodzi balsta riepas iekšpusē esošais gaiss, tādēļ riepas iekšējais tilpums noteiks nepieciešamo piepūšanas spiedienu. Tas nozīmē, ka noteiktajai slodzei lielāka tilpuma riepai būs nepieciešams mazāks spiediens nekā zemāka spiediena riepai.
• Radiālās riepas sniedz ne tikai mazāku, bet arī vienmērīgāku spiedienu uz zemi un atstāj lielākus nospiedumus augsnē nekā diagonālās riepas (veido labāku saķeri ar augsni, līdz ar to ietaupot arī degvielu). Radiālās riepas ir ar lielāku nodilumizturību un sniedz labāku braukšanas komfortu.
• Diagonālās riepas izmaksu ziņā ir lētākas, taču galvenokārt paredzētas celtniecības darbiem un tikai īsiem pārbraucieniem. Meža darbiem ieteicams izvelēties speciālās meža diagonālās riepas.
• Izvēloties riepas, jāņem vērā traktortehnikas jauda, jo katrs riepu ražotājs ir noteicis maksimālo jaudu, ko riepa spēj izturēt. Svarīgs ir arī precīzs riepu izmērs.

Konsultē: Oskars Prančs, STOKKER JCB centru rezerves daļu speciālists

Categories: