New Holland T6.180 Methane Power traktoru testē uzņēmumā SIA “Lādes piens”

Gada nogalē trijās saimniecībās Vidzemes pusē tika demonstrēts traktors New Holland T6.180 Methane Power, kas darbojas ar metāna gāzi un tagad ir pieejams pasūtīšanai arī Latvijā. Reālos lauka apstākļos T6 Methane Power traktors rada par 99 % mazāk daļiņu kā tāds pats traktors ar dīzeļa dzinēju, kā arī samazina CO2 izmešus par ne mazāk kā 10 % un kopējos izmešus par 80 %. T6 Methane Power traktors ir viens no galvenajiem elementiem New Holland energoneatkarīgas saimniecības koncepcijas īstenošanā, noslēdzot pilnīgu aprites ekonomikas ciklu – no lauka uz enerģijas ražošanu un atpakaļ uz lauku, nodrošinot pilnu CO2 neitrālas saimniekošanas ciklu. Gaļas lopu audzētāji un piensaimnieki var attīstīt šo noslēgto loku vēl augstākā līmenī, ražojot biometānu no kūtsmēsliem un organiskajiem atkritumiem, tā mazinot arī CO2 līmeni vidē. Lauksaimnieki var izmantot bionoārdīšanās blakusproduktus kā dabisko mēslojumu saviem laukiem, pilnīgi noslēdzot aprites ekonomikas cilpu.

T6.180 Methane Power traktors ar īpašu interesi tika testēts uzņēmumā SIA “Lādes piens” Limbažu novadā, kas atbilst energoneatkarīgas saimniecības koncepcijai, jo šeit no biogāzes tiek attīrīts biometāns, ar kuru tiek darbināti 30 saimniecības transporta līdzekļi, un tiek ražota elektrība uzņēmuma un fermas vajadzībām. Transporta līdzekļi tiek uzpildīti pašu iegādātajā uzpildes stacijā.

SIA “Lādes piens” meitas uzņēmumu SIA “Grow Energy” var dēvēt par nozares līderi biometāna ražošanā un te ir vienīgā vieta Latvijā, kur attīrot biogāzi, tiek iegūts biometāns. Šeit biogāzi iegūst no fermā iegūtajiem kūtsmēsliem, dzīvnieku līķiem un citiem organiskajiem atkritumiem un dažādiem blakusproduktiem. Pirms diviem gadiem uzbūvēta biogāzes attīrīšanas iekārta, kas izmaksājusi ap 900 tūkstoši eiro. Biogāzes attīrīšanas process notiek nepārtraukti un tas ir pilnībā automatizēts. Iekārtas ražošanas jauda ir 400 m3 stundā. Biogāzes sastāvā ir aptuveni 50% metāns, 40% ogļskābā gāze un 10% citas gāzes. Saimniecībā tīrumi tiek mēsloti ar digestātu, kas ir blakusprodukts biogāzes ražošanai. Tā sastāvā ir slāpeklis 5-6%, kālijs, fosfors, sērs un citi ķīmiskie elementi.

Līdzās biogāzes ražošanai, šeit ir lielākais piena govju ganāmpulks Vidzemē un otrs lielākais Latvijā, t.i. aptuveni 1500 slaucamo govju. Fermā ir uzstādīta moderna slaukšanas iekārta jeb karuselis. Slaukšana notiek līdz 18 stundām diennaktī jeb 3 slaukšanas sesijas dienā pa 6 stundām. Vidējais izslaukums ir ap 40 tonnas dienā. Pienu transportē ar uzņēmuma smagajiem auto, kuri darbināmi ar biometānu un tiek izmantoti katru dienu, kas ir ekonomisks un arī klimata ziņā neitrāls risinājums.

Uzņēmuma mājas lapa: www.growenergy.eu

Categories: