Kā šogad saņemt finansējumu tehnikas iegādei? Atbild speciālisti.

Kas jauns finansējumu jomā? Ko gaidīt, iegādājoties tehniku ar ES struktūrfondu atbalstu? Kādu izvēlēties finanšu produktu – aizdevumu vai ierasto finanšu līzingu? STOKKER AGRITECH finanšu speciāliste Vera Plokšta skaidro izmaiņas.

Ņemot vērā pēdējos normatīvo aktu grozījumus tehnikas iegādei ar ES struktūrfondu atbalstu, šobrīd vairs netiek izmantots finanšu līzings. Neskatoties uz to, ka tehnikas pirkums finanšu līzingā ir atbalstāms, ir būtiskas nianses, kas mazina interesi par šo produktu. Atbalsta maksājumi reizi ceturksnī un uzraudzības perioda sākums no brīža, kad tehnika ir izpirkta no līzinga kompānijas, šobrīd daudziem liek aizdomāties un izlemt par labu aizdevumam.

Līzinga kompānijas Latvijas tirgū finansējuma procesu nodrošina līdzīgi veidā, tomēr katrai ir savas nianses. Piemēram, aizdevumu lielākoties noformē līzinga kompānijas, izņemot SEB banku, kas šo pakalpojumu sniedz pati ar savu filiāļu starpniecību. Ja tiek noformēts aizdevums, tieši atbalsta saņēmējs kļūst par tehnikas īpašnieku, savukārt tehnikai tiek uzlikta komercķīla. Katra līzinga kompānija individuāli pieņem lēmumu, kā nodrošināt efektīvu risinājumu. Ir gadījumi, kad pats atbalsta saņēmējs brauc uz tuvāko uzņēmuma reģistru un iesniedz dokumentus komercķīlas reģistrācijai, bet citos gadījumos atbalsta saņēmējs pilnvaro līzinga kompāniju iesniegt dokumentus elektroniski viņa vietā.

Vēl viena aizdevuma produkta atšķirība no finanšu līzinga ir iespēja saņemt finansējumu uz termiņu, kas ir ilgāks par 5 gadiem – tirgū ir piedāvājumi atmaksāt aizdevumu pat 8 gadu laikā.

Aizvien aktuālāks ir jautājums par e-paraksta izmantošanu. Tuvāko gadu laikā tam būtu jābūt visās saimniecībās. Tas sniegs iespēju nokārtot formalitātes attālināti, netērējot laiku bankas filiāles apmeklējumam. Ir jārēķinās, ka aizdevums klientam ir laikietilpīgāks process, ņemot vērā gan pašu noformēšanas procesu, gan komercķīlas reģistrāciju. Mēs iesakām neatlikt dokumentu iesniegšanu finansējuma izskatīšanai uz pēdējo brīdi. Ir ieteicams iesniegt bankām un līzinga kompānijām pieteikumu un finanšu pārskatus jau tagad, lai tie pieņemtu kredītlēmumu iespējami ātrāk. Kredītlēmuma pieņemšana ir bezmaksas process un pasargās no liekas gaidīšanas brīdī, kad liels skaits saimniecību, saņemot LAD lēmumus, vienlaicīgi iesniegs dokumentus izskatīšanai. Tām saimniecībām, kas ir iesniegušas projektu, bet plāno iegādāties tehniku neatkarīgi no tā, vai tiks saņemts atbalsts, būtu ieteicams noformēt aizdevumu jau tagad. Šādā gadījumā, saņemot kredītlēmums, parakstot aizdevuma līgumus un reģistrējot komercķīlu krietni ātrāk, nekā tas notiks pavasara vidū. Tiesa, parakstot līgumu pirms LAD lēmuma saņemšanas, visdrīzāk jārēķinās ar lielāku pirmo iemaksu. Tomēr, ja saimniecībai tiks apstiprināts projekts – visticamāk tai nebūs jāatdod visa LAD nauda līzingam vai bankai.

Mareks Pučinskis, AS “Swedbank” Industriālā un komerctransporta līzinga nodaļas vadītājs: ”Darījumu noformēšana ar ES struktūrfondu atbalstu saskaņā ar jauno kārtību prasa vairāk laika, izmaksu un dokumentāciju gan mums, gan klientam. Lai pielāgotos jaunajām prasībām, mēs, tāpat kā lielākā daļa finansētāju, šos ES līdzfinansētos darījumus formējam kā līzinga aizdevumu, kur īpašumtiesības uz līzinga objektu tiek formētas uz klientu, bet uz līzinga objektu noformējam komercķīlu. Saspringtu darba režīmu prognozējam no aprīļa, kad sāksies masveidīga ES līdzfinansēto darījumu noformēšana. Tādēļ aicinu vērsties pie savas bankas savlaicīgi, lai noskaidrotu savas finansēšanās iespējas, neatliekot visu uz pēdējo brīdi!”

Lauris Vēveris, “Nordea Finance Latvia” Iekārtu līzinga darījumu vadītājs: “Esam izveidojuši līzinga aizdevuma produktu, kas paredz, ka iegādājamās tehnikas īpašnieks jau no pirmās dienas būs pats klients, bet kā nodrošinājums tiks reģistrēta komercķīla tikai uz iegādājamo tehniku. Līzinga aizdevuma noformēšana, salīdzinot ar finanšu līzingu, ir laikietilpīgāka un sarežģītāka, tādēļ noformēšanas kārtību esam izveidojuši tā, lai process būtu iespējami vienkāršāks un draudzīgāks. Klientam Nordea būs jāierodas tikai vienu reizi, pārējo, piemēram, komercķīlas reģistrāciju Uzņēmuma reģistrā, klienta vietā izdarīsim mēs. Arī komercķīlas reģistrēšana prasa laiku, tādēļ aicinām neatlikt finansējuma dokumentu kārtošanu uz pēdējo brīdi, bet savlaicīgi vērsties pie STOKKER AGRITECH pārstāvjiem!”

“UniCredit Leasing” Industriālā līzinga projektu vadītājs Edžus Tomsons: ““UniCredit Leasing” piedāvā izmantot aizdevuma līgumu vai finanšu līzingu. “Katrs līzinga pieteikums tiek izskatīts individuāli, izvērtējot klienta maksātspēju, kredītvēsturi, u.c. būtiskus aspektus. Katra saimniecība ir unikāla, tādēļ, piemēram, pirmās iemaksas apmēru iespējams noteikt individuāli, pielāgojot atmaksas grafiku klienta naudas plūsmai, tāpat arī iespējami garāki līzinga termiņi. Mūsu finansējumu jaunas tehnikas iegādei ar vai bez ES fondu līdzfinansējuma iespējams iegūt ar termiņu līdz pat 8 gadiem. Piešķiram finansējumu arī lietotas tehnikas iegādei pat tad, ja tās vecums ir vairāk nekā 15 gadu. Iespēju ir daudz – galvenais konsultēties ar līzinga speciālistu.”

DNB Līzinga centra vadītājs Krišjānis Znotiņš: “DNB līzings ir izstrādājis piemērotu risinājumu – līzinga aizdevumu, kas pēc darbības principa ir pietuvināts finanšu līzingam ar noderīgām priekšrocībām lauksaimniekiem. DNB līzinga aizdevumā – īpašumtiesības uz objektu saglabā lauksaimnieks, kā arī ES fondu atbalstu ir iespējams saņemt vienā maksājumā uzreiz pēc objekta iegādes. Risinājums ir pārbaudīts un šobrīd gaidām LAD lēmumus par atbalsta piešķiršanu. Esam gandarīti, ka likumdošanas izmaiņu rezultātā būtiski nesamazināsies finansējuma pieejamība lauksaimniekiem.”

SEB līzinga vadītāja Nellija Kočanova: “Lai nodrošinātu klientus ar finansējumu lauksaimniecības tehnikas iegādei arī jaunajā periodā, SEB līzings ir pārskatījis savu darbības modeli. Turpmāk klientiem, kuri pretendēs uz fondu līdzfinansējumu, būs izvēles iespēja: noformēt līzingu, ievērojot jaunos noteikumus, vai paņemt SEB bankā kredītu, kura izskatīšanas un izsniegšanas kārtība ir maksimāli vienkāršota un pielīdzināta līzinga izskatīšanas kārtībai. Mūsu speciālisti ir gatavi palīdzēt klientiem visā šī procesa gaitā ar jebkuru no minētajiem finansēšanas risinājumiem.”

Lai pēc tehnikas iegādes saņemtu LAD līdzfinansējumu pilnā apjomā un jau ierastajā termiņā, SIA “Pohjola Finance” piedāvā līzinga aizdevumu visa veida jaunas lauksaimniecības tehnikas iegādei. Edīte Grabovska, SIA “Pohjola Finance” projektu vadītāja: “Šogad jau esam parakstījuši pirmos līzinga aizdevuma līgumus saskaņā ar jaunajiem noteikumiem. Mēs sagatavojam aizdevuma dokumentāciju un komercķīlas reģistrācijas pieteikumu, ko klients var parakstīt gan elektroniski, gan personīgi kādā no Uzņēmumu reģistra nodaļām, līdz ar to finansējuma saņemšanas process joprojām ir vienkāršs. Viens no izaicinājumiem, ar ko lauksaimniekiem būs jāsaskaras – LAD līdzfinansējumu neapstiprinās vai apstiprinās mazākā apjomā kā plānots. Arī šādos gadījumos mēs lauksaimniekiem piešķirsim finansējumu tehnikas iegādei.”

Saimniek, lai tiktu pie tehnikas ātrāk un mierīgāk, neatliec finansējuma kārtošanu uz pēdējo brīdi!

Konsultācijas par finansējuma iespējām:
Vera Plokšta
Tālrunis: 26695854; e-pasts: vera.ploksta@stokker.com

Categories: