Honey Bee lentes hederi. Kāpēc lentes hederi ir tik aktuāli?

Palielinoties kombainu kulšanas jaudai, galvenā problēma ir hedera caurplūde. Standarta heders ar mehānisko šneku nevar nodrošināt pietiekamu kuļamās masas plūsmu un līdz ar to arī kombaina kuļmašīnas darbību pilnā apmērā. Šī problēma ir īpaši aktuāla hederiem ar darba platumu virs 7 m un sarežģītākos kulšanas apstākļos. Pieredze liecina – ja ir apgrūtināti kulšanas apstākļi, piemēram, labība ir veldrē, ir augsts mitruma procents vai ir jāievāc zemas kultūras raža, lentes heders kombaina ražīgumu palielina par līdz pat 40%. Savukārt labvēlīgākos apstākļos kombaina ražīgums, izmantojot lentes hederi, pieaug par ne mazāk kā 20%.
Lielāka kombaina iegāde komplektā ar lielāku klasisko hederu ne vienmēr nozīmē ātrāku ražas novākšanu un pilnvērtīgu kombaina jaudas izmantošanu.

Lentes hederu priekšrocības:
• maksimāla kombaina jaudas izmantošana un universāla lietošana visām kultūrām;
• vienmērīga nokultās masas plūsma, kas novērš kombaina pārslodzi un pagarina tehnikas darba mūžu;
• perfekta masas padeve, kuļot saveldrējušās vai zemās kultūras;
• vienkārša regulēšana un pielāgošana, kas saīsina dīkstāves laiku;
• vienkārša pāreja no graudaugiem uz rapsi;
• augsta kulšanas jauda, kas palielina kombaina ražīgumu.

Heders nedrīkst būt kombaina ražīgumu limitējošs faktors

Vairāki ražotāji piedāvā dažādus lentes hedera veidus ar dažādām zemes virsmas kopēšanas iespējām:
1) fiksētās lentes heders. Tas nozīmē, ka virsmas kopēšana tiek panākta ar izmaiņām kombaina slīpās kameras pozīcijā;
2) ,,Hinged flex’’ jeb sekciju heders. Heders sastāv no sekcijām un kopē virsmu atkarībā no iestatījumiem gan ar sekciju palīdzību, gan izmaiņām kombaina slīpās kameras pozīcijā;
3) ,,True flex’’ jeb pilnīgi kopējošais heders. Pateicoties pneimatiskajai vai hidrauliskajai kopēšanas sistēmai, heders atkarībā no iestatījumiem kopē virsmu vienmērīgi visā hedera platumā ar kombaina slīpās kameras palīdzību vai bez tās;
4) kombinētie lentes hederi apvieno sekciju un pilnīgi kopējošo hederu īpašības.
Šobrīd visvairāk tiek izmantoti ,,True flex’’ tipa hederi, turklāt to popularitāte turpina augt visā pasaulē.

Kāpēc Honey Bee?

Ražotājs Honey Bee bija pirmais, kurš tirgū piedāvāja kombainiem paredzētus lentes hederus. Pateicoties vairāk kā 40 gadu pieredzei, Honey Bee ir nostiprinājies kā pasaulē spēcīgākais kombainu hederu un pļāvēju – vālotāju ražotājs. Uzņēmuma visvairāk pārdotais modelis ir lentes heders AirFLEX 200 ar patentēto pneimatisko peldošo izkapti. Šis heders ir sevi pierādījis darbā ar visdažādākajiem kultūraugiem dažādos apstākļos.
Honey Bee AirFlex galvenās priekšrocības ir:
• hedera masa. Heders, pateicoties pneimatiskajai virsmas kopēšanas sistēmai, ir visvieglākais tirgū;
• mehāniskā piedziņa. Viss heders, ieskaitot lentes un izkaptis, tiek darbināts ar mehāniskās piedziņas palīdzību, tādējādi samazinot jaudas zudumus un ietaupot degvielu;
• tirgū vislielākais izkapts gājiens, kopējot virsmu.

 

Honey Bee hederi sevi ir pierādījuši darbā arī Latvijā. Par savu pieredzi ar Honey Bee AirFlex hederi stāsta Indulis Ieviņš, SIA MPU Vecauce valdes priekšsēdētājs: “Šo sezonu uzsākām ar jaunu kombainu New Holland CX8.70, jo papildus labības vākšanai bija svarīgi iegūt kvalitatīvus un maksimāli daudz viegli sapresējamus salmus lopkopības nozarei. Svarīga bija arī salmu smalcinātāja kvalitatīva darbība un vienmērīga izkliedēšana tiešās sējas laukiem. Tāpat būtiska nozīme ir ne tikai sasmalcināto salmu kvalitātei, bet arī kvalitatīvai pelavu izkliedei visa hedera platumā. Kombainam tika izvēlēts Honey Bee AirFlex heders, kas pirms laika bija redzēts darbībā uz lauka salīdzinājumā arī ar citiem kombainu ražotāju oriģinālajiem hederiem. Pārliecināja arī ļoti laba lauka virsmas kopēšana. Lai gan šāds heders ir dārgs prieks, šosezon bez šī hedera vismaz 1/3 miežu būtu palikuši uz lauka. Kā vēl viens būtisks faktors ir jāņem vērā tas, ka darbam ar šo hederi ir nepieciešams saprātīgs, mācīties gribošs un prasmīgs kombaina operators, lai spētu pilnvērtīgi izmantot visas hedera sniegtās priekšrocības.
Ja vērtējam salmu kvalitāti kuļot ar New Holland kombainu un Honey Bee hederi, tad varu teikt, ka bez bailēm var “nofrizēt” salmus līdz ar zemi, iegūstot maksimāli lielu salmu masu, ko visu var savākt un satīt kvalitatīvos rulonos. Honey Bee AirFlex heders ir ideāls agregāts miežu un zirņu vākšanai ar minimāliem zudumiem, tas ļoti labi paceļ sagūlušu labību un nebaidās no akmeņainiem laukiem. Nopļautā masa ļoti vienmērīgi pa lentām tiek padota uz kulšanu bez aizsprostošanās draudiem.”

Categories: