BEDNAR dziļirdinātājs augsnes ražīguma uzlabošanai

Tendences rāda, ka visā pasaulē samazinās auglīgās zemes apjoms. Apstrādājamo zemes gabalu platības palielināšana, lai iegūtu lielāku ražu, nav labākais risinājums. Viena no iespējām – palielināt esošo lauku apstrādes intensitāti. Palielināta intensitāte nozīmē apstrādāt zemi lielākā dziļumā (vairāk par 30 cm). Tas ļauj skābeklim nokļūt dziļākos augsnes slāņos, tādējādi uzlabojot ūdens cirkulāciju un minerālmēslojuma uzsūkšanos.

Kur iestrādāt minerālmēslojumu un kā to darīt?
Lai izstrādātu lauksaimnieku vajadzībām piemērotu tehniku, ražotājs BEDNAR regulāri sadarbojas ar vadošajiem minerālmēslojuma ražotājiem un veic eksperimentus uz lauka. Jaunākie no tiem, tostarp arī augsnes analīze, rāda, ka visbiežāk augsnei barības vielas pietiek 0 – 25 cm slānī (uzklāj ar minerālmēslojuma izkliedēšanas iekārtām), taču trūkst 25 – 45 cm slānī. Piemēram, ziemas rapsim rudens veģetācijas periodā tā saknes izaug 40 – 50 cm dziļumā. Ja augsne ir apstrādāta pietiekami dziļi (25 – 45 cm), sēšanas slānis ir sagatavots pietiekami labi, un arī sakņu sistēma tiek nodrošināta ar nepieciešamajām barības vielām.

Sakņu sistēmu stiprina arī biežāka augsnes ecēšana. Jo spēcīgāka ir sakņu sistēma, jo vairāk tā spēj izturēt salu un bezsniega periodu, nodrošinot augam visas nepieciešamās vielas. Ja pavasarī ir minimāls nokrišņu daudzums, nepieciešamo mitrumu un barības vielas augs var saņemt no dziļajiem augsnes slāņiem.

Kā pareizi apstrādāt augsni, lai veidotu minerālmēslojuma slāni?
Minerālmēslojuma iestrādāšanai 25 – 45 cm dziļumā nepieciešams atbilstošs aprīkojums, kas spēj apstrādāt augsni šādā dziļumā. BEDNAR TERRALAND dziļirdinātāji spēj to izdarīt, nodrošinot pilnīgu augsnes aerāciju, kā arī uzlabojot ūdens cirkulāciju. Parastajiem zaru kultivatoriem maksimālais darba dziļums tiek norādīts 35 cm, taču lielākoties tie sasniedz maksimums 25 cm, nenodrošinot vēlamo rezultātu.

BEDNAR ir izveidojuši vairākus minerālmēslojuma izkliedētāju prototipus. To izstrādes laikā tika pētītas izplatītākās tehniskās un agronomiskās problēmas. Gala rezultātā pēc pārbaudēm reālos darba apstākļos ir tapusi jaunā Ferti-Box FB sistēma, kas spēj apstrādāt augsni nepieciešamajā dziļumā.

bednar dzilirdinatajs

Rezultāti pēc minerālmēslojuma uzklāšanas uz rapša, kukurūzas un cukurbietēm
Vislabāk minerālmēslojumu uzņem cukurbietes, kukurūza vai rapsis. Ferti-Box vislabāk ir izmantot vasaras vai rudens mēnešos, turklāt ļoti būtiski ir izvēlēties pareizu minerālmēslojumu, kas satur fosforu, amonija slāpekli un kāliju.

bednar dzilirdinatajs 1

Foto: pa kreisi rezultāts pēc augsnes apstrādes ar BEDNAR dziļirdinātāju

Dziļā apstrāde ir labāka ne tikai smagai augsnei, bet arī tad, ja ir piemeklējis liels sausums. Minerālmēslojuma slānis stimulē augu sakņu sistēmas veidošanos lielākā dziļumā, kā arī pasargā to bargos apstākļos un sausuma periodos.

Categories: